Mezinárodní soutěž 2

Mezinárodní soutěž 2

• Česká republika • 2024

92 min

Originální verze

Přístupnost od 12 let

den
Čtvrtek

datum
29. 2. 2024

čas
17:15


// Mezinárodní soutěž 2 //

Letošní mezinárodní soutěž nabízí tradičně pestrou sestavu, obsahující sedmadvacet krátkých filmů z celého světa rozprostřených do pěti programových bloků. Vedle hraných a animovaných fikcí představí nově také krátké dokumenty. A ani letos nechybí výrazný český zástupce.

Pozoruhodná filmová esej Housenky, v níž se proplétá stesk, zapomenutá minulosti, složitá současnost i ženská témata, získala hlavní cenu na festivalu v Berlíně.
Zlatou palmu z Cannes si ve stejném roce odnesl maďarský animovaný film, nezvykle otevřený a provokativní generační (auto)portrét s názvem 27.
V Benátkách uvedená Bogotá Story je jemnou a velmi osobní momentkou z čísi paměti.
Naopak globální téma masového turismu zpracovává ironickou formou španělský film Turistky, pojednávající o třech důchodkyních, které se rozhodly vyzkoušet to, na co celý život poslouchaly ódy, a totiž poznávací zájezd.
Okouzlující švýcarský snímek Plody srdce pak svým rozložením několika vztahů do drobných fragmentů bourá klišé o tom, jak se ve filmu obvykle zobrazuje láska, a přináší svěží pohled na současné vztahy.

Mezinárodní porota udělí jednomu z nich hlavní cenu spojenou s finanční odměnou 3000 eur a dvěma dalším zvláštní uznání.

// International Competition 2 //

As always, this year’s international competition offers a diverse range of films – twenty-seven entrants from around the world, divided into five blocks. Besides live-action and animated works, new this year is the inclusion of documentary films. As at past editions, audiences can expect a strong Czech contender.

The remarkable cinematic essay Les chenilles, which mixes a sense of longing with a forgotten past, a complicated present, and women’s themes, won the Golden Bear for Best Short Film at last year’s Berlinale.
Also in 2023, the Short Film Palme d’Or at Cannes was awarded to the unusually open and provocative (self-)portrait of a generation, the Hungarian animated film 27. 
Bogotá Story, which was shown in Venice, is a delicate and highly personal snapshot of someone’s memory.
By comparison, Spain’s Women Visiting a City, which tells the tale of three retired women who have decided to try something that they have heard people talk about all their lives – a package tour – is a wry take on the worldwide issue of mass tourism.
And finally, the enchanting Swiss film Heart Fruit breaks down several relationships into smaller fragments to debunk the usual clichéd ways in which movies depict love and offer a fresh perspective on contemporary relationships.

The international jury will present one award for Best Film, which comes with a financial prize of 3,000 euros; it will also name two Special Mentions.Další termíny
Koupit

Další představení