RADU JUDE – NETUŠÍM

RADU JUDE – NETUŠÍM

• •

104 min

České titulky

den
Úterý

datum
15.06.2021

čas
19:00


„Ptáte se mě, proč dělám krátké filmy, a nikoliv jen celovečeráky? Zenové přísloví praví: V jarní krajině není nic přednostní a nic upozaděné. Pučící větvičky rostou, jak potřebují, jedny krátce, jiné dlouze."

Pokud je u některých etablovaných filmařů namístě věnovat obzvláštní pozornost i jejich krátkometrážní tvorbě (podobně jako si pozornost zaslouží nejen romány, ale i povídky Franze Kafky nebo Jaroslava Haška), pak Radu Jude je bezpochyby jedním z nich.

Možná to není na první pohled zřejmé, ale rozhodnutí pokračovat v realizaci krátkých filmů je programové a jaksi vzdorovité. Je iluze, že krátké filmy vyžadují méně práce – vynaložené úsilí, dělá-li někdo takovou práci poctivě, je stejné. Energie ušetřená tím, že krátký film znamená méně natáčecích dní a nižší produkční výdaje, je spotřebována prací na perspektivě a prací s časem.

A navíc zavedení producenti nemají důvod mít krátké filmy rádi – co s produktem, který nelze snadno zabalit a expedovat? (Nebo jinak: Kdo si koupí lístek na 15minutový film?) Zatímco student nebo debutant může u výroby krátkého filmu ještě kalkulovat – krátká stopáž je diktována zadáním cvičení nebo grantové výzvy, u zavedeného režiséra tkví rozhodnutí realizovat krátký film v jediném – totiž že daná filmová látka si sama říká o krátkou stopáž.

Radu Jude svými krátkými filmy ukazuje v celé kinematografické pestrosti, jaké látky – a jak – si říkají o to, aby byly zfilmovány jako krátké filmy.

Tento program vznikl ve spolupráci s mezinárodním kameramanským filmovým festivalem Ostrava Kamera Oko.

Filmy:
AUTOPORTRÉT: NETUŠÍM
Rumunsko, 2020, 6 min
„Ptáte se mě, proč dělám krátké filmy, a nikoliv jen celovečeráky? Zenové přísloví praví: V jarní krajině není nic přednostní a nic upozaděné. Pučící větvičky rostou, jak potřebují, jedny krátce, jiné dlouze."

LAMPA S ČEPIČKOU
Rumunsko, 2006, 23 min
Marianovi je sedm let a žije v chudé rumunské vesnici. Jednoho dne brzy ráno vzbudí svého otce a snaží se ho přemluvit, aby spolu odnesli opravit starou televizi. Otec nakonec souhlasí, i když počasí cestě nepřeje. Zabalí televizi do tašky, vydají se do města a doufají, že se jim podaří zastihnout Bichescua, který jim televizi snad opraví.

Z RÁNA
Rumunsko, 2007, 28 min
Mladý taxikář musí brzo ráno odvézt čtyřicetiletou ženu z vesnice Jilava do Bukurešti.

STÍN MRAKU
Rumunsko, 2013, 30 min
„Můj bídný život uplynul jako hluboký sen, jako stín mraku, jako uvadající květina. Mé údy začínají slábnout, kroutí se a chřadnou. Mých zlých skutků je více, než je nespočetných zrnek písku v moři.“ (úryvek modlitby)

MŮŽE TO PROJÍT ZDÍ
Rumunsko, 2014, 17 min
„Bojím se, dědečku! ... Slyšíš to?
Lidé v domě pláčou, řekl. Stýská se jim po jejich zemřelém, proto pláčou.“
Další termíny
Koupit

Další představení